Zajímavosti a pamětihodnosti Vídně

Aneb co ve Vídni nevynechat...

Schönbrunn

Tento barokní zámek ve Vídni, je jednou z nejnavštěvovanější pamětihodnost města. Z jeho stavbou se začalo podle plánů stavitele Johanna Bernarda Fischera z Erlachu, v roce 1696, na zakázku Karla VI, který chtěl tímto dílem překonat i proslulou francouzskou Versailles. Zámek sloužil jako letní sídlo pro císařskou rodinu. Roku 1830 se zde narodil a později i zemřel císař František Josef. Zámek Schönbrunn získal svůj název z pramene vody, která poblíž vytryskávala – Schöner Brunnen (krásný pramen). Zámek Schönbrunn je od roku 1996 zařazen na Seznam světového dědictví UNESCO.

V blízkosti zámku Schönbrunn se nachází nejstarší zoologická zahrada na světě, kde se 14. července roku 1906 narodilo první slůně v zajetí.

Katedrála Stephansdom

Katedrála Stephansdom je jednou z nejvýznamnější gotických památek a zároveň symbolem Vídně. Stavba Stephansdom počala již v roce 1137, ovšem k vysvěcení došlo až o 10let později. Mezi roky 1304 – 1340 byl postaven trojlodní chór, později v roce 1359 hlavní loď a v roce 1433 byla dokončena jižní věž, severní věž v roce 1511. Jižní věžní dominanta, do které se dostaneme po 343 schodech, je vysoká 137 metrů.

Za pozornost stojí výzdoba kazatelny, vytvořena Antonem Pilgramem (osoba vyhlížející z okna je autor sám). Dále náhrobek císaře Friedricha III. z červeného mramoru a gotický křídlový oltář.

Hrad Hofburg

Z původního středověkého hradu se do dnešních dob, dochovala jen hradní, původně barokní, kaple (Burgkapelle). Přerušovaně od roku 1438 až do 1806 byl Hofburg sídlem králů a císařů Svaté říše římské, poté do roku 1918 spadal pod rod Habsburků, nyní je sídlem úřadu rakouského spolkového prezidenta. Hrad Hofburg se rozkládá na ploše 240 tis. m2, má 18 traktů, 19 nádvoří a 2600 místností. Kompletně byl dokončen až roku 1913. Každou neděli je zde možnost shlédnout mši.

Součástí hradu Hofburg je i:
- klenotnice .. najdeme zde např. korunu Svaté říš Římské z doby kolem r. 962
- Stříbrná komnata .. sbírky stříbrného nádobí
- Muzeum Sisi ... osobní předměty, dochované šaty, sekretář s dopisními obálkami a mnoho dalších předmětů patřící oblíbené manželce císaře, zvané Sisi
- kavárna Hofburg .. vyzkoušejte tolik známé vídeňské zákusky v mnoha podobách
- císařské apartmány .. prostory, ve kterých žil císař s manželkou Alžbětou a s dětmi

Karlskirche

Tento barokní kostel Karlskirche nechal postavit roku 1716 Karel VI, jako vděk za překonanou morovou epidemii. Stavitelem je proslulý rakouský stavitel Bernard Fischer z Erlachu a další vídenští sochaři. Jedná se o nejdominantnější budovo na Karlsplatz (Karlovo náměstí) . Na Karlskirche dochází k zajímavému propojení různých stylů architektury – můžeme spatřit muslimské minarety, orientální a řecké vzory či sloupy podobající stylu čistě římskému, a aby toho nebylo málo, dvě vstupní brány jsou postaveny po vzoru čínského pavilonu.

Výstavní síň Albertina

Tato výstavní síň je známá především pro své putovní výstavy. Vystavují zde malířské velikány jako je např. Vincent van Gogh, Michelangelo, Pablo Picasso, Peter Paul Rubens a mnoho dalších. V loňském roce tato pocta patřila právě již zmiňovanému van Goghovi. Ve výstavní síni Albertina najdeme nejlepší sbírku grafických listů, fotografií, akvarelů a kreseb z celého světa. Nachází se zde kolem milionů grafických listů, kolem 66 tisíc akvarelů a fotografii.

Otevírací doba je pondělí až neděle 10:00 – 18:00, ve středu 10:00 - 21:00
Vstupné: plná cena 9,50 eur, senioři 8 eur, studenti 7 eur (studenti do 19 let 3,5 eur), rodinné vstupné 21,50 eur a děti do 6 let zdarma.

Vídeňská opera

Roku 1868 měl geniální skladatel a umělec Wolfgang Amadeus Mozart tu čest otevřít proslulou vídeňskou operu, se svou operou Don Giovanni. I mnoho dalších umělců napomohlo k rozšíření a k podpoře dnes tolik známé vídeňské opeře.. hráli zde např. Igor Strawinsky či Richard Strauss. Každým rokem se zde koná tradiční Ples v opeře (Opernaball), který je možno sledovat pomocí médii i přes přímý přenos.

Provozovatel webu

Tento web provozuje agentura NetHotels.cz (nabídka ubytování pro Barcelona, Řím, Amsterdam, Londýn, Paříž a další města).

Dále provozujeme internetový rezervační portál letenek - NetLetenky.com.